پهلوان حاج سید تقی کمالی قمی

“پهلوان بـــزرگ” و نامدار کشور حاج سید تقی کمالی قمی 

از مشاهیر و اسوه های اخلاق و شرافت و وطن پرستی و غیرت و مردانگی که از اوایل جوانی شروع به ورزش و کشتی میکند و خیلی زود با غلبه بر تمام پهلوانان قم آوازه و شهرت پهلوانی اش به طهران و ری و کاشان و شهرهای ولایات اطراف رسیده و در سنی کمتر از سی سال زنگ زورخانه ها برایش به صدا در می آید.
وی فرزند مرحوم “حاج سید کمال” کلید دار آستان حضرت معصومه در قُم بود که از نسل ها قبل خادم و کلید دار این آستان بودند.

در جوانی و هنگامه ی جنگ جهانی اول و با شیوع قحطی در حمایت از مردم ستمدیده و مستضعف به تنهایی یکی از افسران فاسد و ستمگرِ روس و دو سرباز آن کشور را در تهران مورد ضرب و شتم قرار داده و شبانه به قم باز میگردد. لازم به توضیح است که قبل از آن نیز به علت غلبه بر قهرمان کشتی روسیه دو ماه در کمپ متفقین زندانی بوده.
آسید تقی فردی مومن و معتقد بود که به علت حمایت از مردم مظلوم در مقابل جباران و ستمگران آوازه ی جوانمردی هایش در کوی و برزن و شهر میپیچد.
هنگام جنگ و برای تامین امنیت راه و مردم بارها به همراه نوچه هایش مسیر طهران – قم و بالعکس را پیاده و سواره طی نمود و مرتبا در این مسیر در رفت و آمد بود…
پس از آن در قم با پهلوان و کشتی گیر قدر گرجی “کلاوردی” که پیش از آن زنجیر شکست ناپذیریهایش در ایران و به دست جهان پهلوان “حاج محمد صادق بلورفروش” پاره شده بود کشتی میگیرد و اورا در حضور جمع کثیری از مردم به زمین میزند.
پس از جنگ و در سفر به کربلا “علی عطری” قهرمان و یل جهان عرب را شکست میدهد و در سفری که به لبنان میکند در آنجا نیز “عبد الطیف عامر” پهلوان اول لبنان را در بیروت بالای سر برده و به زمین میزند.
اواخر عمر خود را در زادگاهش قُم اقامت کرد و جمع بسیار کثیری از ورزشکاران و کشتی گیران و جوانمردان تحت نظر وی تربیت شدند.

یاد و نامش گرامی و روحش قرین رحمت حق…

پهلوانان نِمی مــیرند….

عبدالحی برخوردار

عبدالحی برخوردار

من عبدالحی برخوردار هستم، مهندس شبکه متولد دیماه، دهه هفتاد در تهران محقق و علاقمند به ورزش باستانی ایران وبگاه تخصصی من: www.noreplay.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *